سیستم مدیریت نسخ پشتیبان
تا کنون به اهمیت نسخ پشتیبان و روش کنترل درستی آنها اندیشیده اید؟
آیا تا کنون وضعیت سازمان را در قبال حوادث غیر مترقبه مانند آتش سوزی، زلزله و ... تصور کرده اید؟
آیا تا کنون به هزینه از دست دادن اطلاعات خود فکر کرده اید؟
شرکت نئور فاوا با هدف تامین امنیت اطلاعات موجود در سیستم ها و بانک های اطلاعاتی، از Symantec Backup Exec به عنوان ابزار مدیریت خودکار Backup استفاده میکند.
این نرم افزار ، دو ویژگی منحصر به فرد را در عین نگهداری سرعت و اطمینان زیاد با یکدیگر ترکیب کرده است. ویژگی اول قابلیت بازگرداندن اطلاعات بر روی یک سخت افزار غیر مشابه و ویژگی دوم قابلیت بازیابی اطلاعات از راه دور می باشد. نتیجه این ترکیب آزادی عمل استثنایی مدیر شبکه برای احیای سیستم ها در هر زمان و از هر مکان بر روی هر سخت افزاری است. برخی از امکانات این نرم افزار قدرتمند در زیر به صورت خلاصه ذکر شده است.

کاهش زمان احیای سیستم ها
با استفاده از قابلیت هایی مانند مدیریت یکپارچه نسخه های پشتیبان و امکان بازیابی اطلاعات بر روی سخت افزار غیر مشابه، مدت زمان احیای سیستم های آسیب دیده به طرز چشمگیری کاهش می یابد و می توان ظرف مدت کوتاهی، سیستم عامل و اطلاعات یک کامپیوتر آسیب دیده را بطورکامل احیا نمود.

سازگاری و انعطاف پذیری بالا
این نرم افزار دارای امکان تهیه نسخه های پشتی بان بر روی کلیه ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات از قبیل هارد دیسک، نوارهایمغناطیسی، دیسکهای نوری، NAS، SAN، DVD، USB و غیره می باشد.همچنین می توان نسخه های پشتیبان را بر روی هر کامپیوتر دلخواه در شبکه نیز ذخیره نمود. کلیه اطلاعات بر روی یک فایل ذخیره می شوندو این فایل به آسانی قابل بازیابی بر روی هر سیستمی می باشد.

مدیریت متمرکز از یک محل
در سازمانهایی که شبکه های آنها دارای تعداد قابل توجهی کامپیوتر باشد، می توان کلیه عملیات تهیه نسخه های پشتیبان و یا احیایآنها را از راه دور و به وسیله کنسول مدیریتی انجام داد و نیازی به حضور فیزیکی مدیر شبکه برای انجام این امور نیست.

عدم قطع فعالیت های عادی
کلیه فعالیت های این نرم افزار به صورت غیر محسوس انجام می پذیرد و برای تهیه نسخه های پشتیبان، نیازی به بستن فایل های در حال استفاده یا قطع فعالیت جاری سیستم است. حتی این برنامه را می توان طوری تنظیم کرد تا در رخدادهای خاص مثلا نصب یک برنامه، افزایش یا کاهش حجم دیتا، ورود کاربر به سیستم و یا در زمان بندی های خاص به طور خودکار اقدام به Backup نماید.
تهیه نسخه پشتیبان
این برنامه با قابلیت تهیه نسخه پشتیبان به صورت کامل، افزایشی و دوره ای همچنی پشتیبانی از طیف وسیعی از سخت افزارهایذخیره سازی اطلاعات از قبیل هارد دیسک، نوارهای مغناطیسی، دیسکهای نوری، NAS، SAN، DVD، USB و غیره گزینه بسیار مناسبی برای تهیه نسخه های پشتیبان از اطلاعات موجود در شبکه است.

احیای کامل اطلاعات
بسته به حجم اطلاعات و برنامه های نصب شده بر روی یک سرور، بازیابی اطلاعات به وسیله آن معمولا کمتر از نصب یک ویندوزبه تنهایی زمان می برد.

مدیریت تغییرات
قبل از نصب هر سخت افزار جدید و یا تغییر اساسی در سیستم، می توان از وضعیت فعلی سیستم یک نسخه کپی تهیه نمود و بعد اقدام به نصب سخت افزار و یا نرم افزار جدید نمود و در صورت بروز هر نوع ایراد، می توان به سرعت سیستم را به آخرین وضعیت قبل از اعمال تغییرات بازگرداند.

کپی از اطلاعات بانک اطلاعاتی
با استفاده از این نرم افزار می توان از اطلاعات موجود در بانکهای اطلاعاتی، از جمله DB2، Oracle، SQL Server و غیره در حالت کار و بدون نیاز به قطع فعالیت های آن نسخه پشتیبان تهیه نمود.

امنیت بالای نسخ پشتیبان
با اعمال روشهای رمزگذاری بر روی نسخه های Backup میتوان امنیت این نسخه ها را تا حدی بالابرد که فقط افرادی که رمز در اختیار آنها قرارداده شده بتوانند بازیابی را انجام دهند.سیستم نظارت متمرکز بر شبکه و سرویس ها
نظارت انسانی بر روی سرویس ها و سرویس دهنده ها در شبکه های کوچک شاید عملی باشد، ولی با افزایش تعداد سرویس ها و پیچیدگی سرویس دهنده ها، این کار امکان پذیر نخواهد بود. برای نظارت بر نحوه عملکرد سرویس ها و مطلع شدن به موقع از حوادث احتمالی و همچنین انجام اقدامات از پیش تعیین شده در برابر هریک از رخدادهای تهدیدآمیز، سیستم نظارت متمرکز نصب و راه اندازی خواهد شد.

سیستم متمرکز نظارت بر عملکرد سرویس دهنده ها و سرویس های شبکه برای بالابردن سطح Availability نصب و راه اندازی می شود. برای این کار از نرم افزارهایی مانند Orion Network Performance Monitoring and Management و GFI Network Server Monitor استفاده می شود.
این نرم افزارها به مدیر شبکه کمک می کند تا سرور ها و سرویس های شبکه را در هر لحظه از نظر درستی عملکرد تحت نظارت داشت باشد. سیستم نظارت متمرکز شبکه، به طور خودکار شبکه را جستجو کرده و مشکلات بوجود آمده در سرویس های شبکه را شناسایی و گزارش می کند و به مدیر شبکه و کارشناسان مربوطه این امکان را می دهد تا قبل از اینکه کاربران متوجه بروز خطا شوند، از مشکل با خبر شده و در جهت رفع مشکل اقدامات لازم را به کار گیرند. این سیستم همچنین کلیه لینکهای ارتباطی را کنترل کرده و در صورت بروز هرگونه مشکل مدیر شبکه را مطلع می کند.

مدیریت تنظیمات کلیه دستگاه های ارتباطی Cisco موجود در شبکه، یکی دیگر از قابلیت های این سیستم میباشد که با مدیریت نسخ از تنظیمات و تغییرات آنها، امکان دسترسی به تنظیمات قبل را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم می سازد.
در این سیستم امکان تعریف دستورالعمل هایی وجود دارد که در صورت بروز خطاهای از پیش تعریف شده، به طور خودکار اجرا شوند و با اجرای دستوراتی، به رفع مشکل بپردازند.
از دیگر قابلیت های این سیستم، امکان اطلاع رسانی به مدیریت شبکه و کارشناسان مربوطه به وسیله SMS و Email می باشد.


سیستم نظارت و ضبط ارتباطات از راه دور
امروزه یکی از نگرانی های مدیران سازمانها، حفاظت از اطلاعات سازمان می باشد. با پیشرفت روز افزون صنعت فناوری اطلاعات و الکترونیکی شدن دارایی های اطلاعاتی، حفاظت از این گونه داده ها، بسیار دشوار می نماید.
از طرفی، با فراگیر شدن بستر های ارتباطی، شرکتهای نرم افزاری برای پشتیبانی نرم افزارهای خود، ارتباطات از راه دور (Remote) را مبنای کار خود قرارداده اند که این موضوع علاوه بر مزایای فراوان مانند کاهش هزینه و بالا رفتن سرعت پاسخگویی و ارائه خدمات، حساسیت های امنیتی را نیز به همراه داشته است.
شرکت نئور فاوا با علم به این نیاز و مشکلات جانبی آن، اقدام به راه اندازی سیستم نظارت و ضبط ارتباطات از راه دور با هدف نظارت دقیق بر خدمات ارائه شده توسط شرکت ها نموده است.
از دیگر کاربردهای این سیستم، می توان به نظارت بر عملکرد کارشناسان سازمان که نیاز به دسترسی به سرور دارند اشاره کرد. با وجود این سیستم، دسترسی همه کارشناسان از طریق این سرور واسط انجام می شود و این سیستم همه فعالیت های انجام شده توسط ایشان را ذخیره کرده و در اختیار مدیریت مربوطه قرار می دهد.
این نرم افزار بر روی سروری که از بیرون سازمان به صورت Remote Desktop به آن دسترسی وجود دارد نصب می شود و همه اقداماتی را که بر روی سرور انجام می شود را ضبط می کند.
تصاویر ضبط شده بر روی سرور نگهداری شده و در هر زمان امکان مشاهده ی تصاویر به صورت فیلم توسط مدیر سیستم وجود خواهد داشت.

نظارت بر چه کسانی؟
- شرکت های بیرونی ارائه دهنده خدمات پشتیبانی نرم افزار
- کارشناسان سازمان

چرا؟
- کسب اطمینان از امنیت اطلاعات سازمان
- ردیابی مشکلات بوجود آمده بر روی سرورها
- بررسی فعالیت های انجام شده توسط کارشناسان سازمان
- استفاده آموزشی از فعالیت های انجام شده از راه دور توسط شرکت های بیرونی بر روی سرورها